Wyniki matury, nazywanej najważniejszym egzaminem w życiu, oczywiście mają duży wpływ na przyszłość młodych ludzi, ale nie oszukujmy się – najistotniejsze są decyzje podjęte przez Was w czasie najdłuższych wakacji w życiu. Choć teza ta może budzić kontrowersje – studia nie są jedynym słusznym wyborem.

Praca uszlachetnia

Daje zarobek. I pozwala zdobyć doświadczenie. Wejście z impetem na rynek pracy zaraz po zmaganiach maturalnych umożliwi zdobycie pewnej przewagi nad tymi, którzy podejmą pracę dopiero po trzech lub pięciu latach studiów. Pracowanie podczas wakacji w kraju lub za granicą (dodatkowym bonusem w takim wypadku jest podszlifowanie języka obcego) to dość powszechna praktyka. Jednak część młodych ludzi po zdanej maturze chce realizować dłuższe plany zawodowe. Dobrym pomysłem może okazać się także otwarcie własnej firmy; zwłaszcza że można starać się o dofinansowanie, np. w urzędzie pracy czy w ramach środków Unii Europejskiej.

Uczenie się przez całe życie

Jeśli zmęczenie spowodowane przyswajaniem ogromnej dawki wiedzy minie stosunkowo szybko, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobywać kolejne skile zawodowe. Ze względu na przeniesienie większej części edukacji do sieci codziennie w Internecie odbywają się setki bezpłatnych i płatnych szkoleń, które można zaliczyć bez wychodzenia z domu.  Można skusić się także na dłuższe kursy. Chcecie zrobić kurs grafiki komputerowej czy florystyki? – nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć wiedzę, która pozwoli wzbogacić CV czy otworzyć własną firmę.

Parostatkiem w piękny rejs

Zapewne słyszeliście o gap year, czyli okresie, niekoniecznie trwającym rok, przerwy pomiędzy etapami życia (np. między zdaniem matury a studiami, czy między zakończeniem studiów a podjęciem pracy), szczególnie popularnym w krajach anglosaskich. Nierzadko młodzi ludzie gap year poświęcają na rozwijające długie podróże. Problemem może być brak pieniędzy, ale zawsze można zostać plecakowiczem, który za nic ma drogie hotele i kurorty. Zwiedzanie Polski lub krajów zagranicznych, poruszając się autostopem przy zachowaniu rozsądku i zasad bezpieczeństwa, pozwoli znaczenie obniżyć koszty. Ociekające luksusem hotele i restauracje z gwiazdką Michelin z powodzeniem zastąpią hostele lub spanie pod namiotem i stołowanie się w tańszych barach lub zabranie własnego prowiantu.

Pozostańmy jednak przy studiach

Wielu z Was powie, i całkiem słusznie, że nie po to zdawaliście maturę, by odwlekać decyzję o podjęciu studiów pierwszego stopnia. Zresztą opcje przytoczone powyżej można z mniejszą intensywnością realizować z powodzeniem, godząc pracę, dokształcanie się, podróżowanie ze studiami.

Czynników wpływających na wybór uczelni i kierunku jest masa. Dla jednych ważniejszy jest prestiż uczelni, dla innych bliskość miejsca zamieszkania, niektórzy mogą kierować się zdaniem rodziców, niektórzy – znajomych.

Bez względu na to, na jakiej uczelni będziecie studiować czy jaki kierunek wybierzecie – piłka zawsze będzie po waszej stronie. Banał?  – być może; ale nawet najlepsza zagraniczna szkoła wyższa nie zmusi nikogo do ciężkiej pracy, która zaowocuje przyszłymi sukcesami naukowymi czy zawodowymi. Studiowanie tym różni od uczenia się, że to pierwszy polega na większej inicjatywie uczącego się, zwłaszcza jeśli idzie o zapoznawanie się z materiałami, o których może nie wspomina się na zajęciach. Co to zmienia? Gdy nie dostaniecie się na wymarzoną uczelnią, nie dramatyzujcie. Rozwijać się i przygotować do wymarzonego zawodu można doskonale zarówno na dużych, jak i mniejszych uczelniach.

Wszystko w Waszych rękach 

Wróć do góry