Drogi Kandydacie, Droga Kandydatko jeśli chcesz studiować na kierunku technicznym, który będzie Cię pasjonował, pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i jednocześnie zapewni pewną, dobrze płatną pracę w przyszłości, to  kierunek elektronika i telekomunikacja prowadzony przez Katedrę Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej (KETiM) będzie znakomitym wyborem!

Elektronika i telekomunikacja to kierunek nowoczesny, który w programie studiów uwzględnia najnowsze zdobycze techniki. Podczas studiów poznasz i zgłębisz wiele fascynujących zagadnień, które pozwolą Ci na nowo odkrywać otaczający Cię świat!

Jeśli tak do końca nie potrafisz sobie wyobrazić, czego właściwie nauczysz się studiując elektronikę i telekomunikację, lub też czujesz, że nie chcesz studiować takiego kierunku, bo jest dla Ciebie zbyt trudny i masz obawy, czy sobie poradzisz, przekonamy Cię, że Twoje obawy są nieuzasadnione.

Uczymy od podstaw, uczymy praktycznie, w przyjaznej atmosferze. Większość materiałów dydaktycznych z wykładów i ćwiczeń jest dostępna dla naszych studentów na naszej stronie internetowej, co sprawia, że na zajęciach swoją uwagę możesz skupić na treściach i kontakcie z wykładowcą, a nie na wykonywaniu notatek. Posiadamy wykwalifikowaną kardę (wykładowcy także z renomowanych uczelni z Krakowa i Rzeszowa). Cały czas pracujemy nad wyposażeniem naszych laboratoriów w nowoczesny sprzęt, który pozwoli na wdrażanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Czego nauczysz się na kierunku elektronika i telekomunikacja? Zacznijmy od podstaw elektroniki. Na pierwszym roku studiów poznasz właściwości podstawowych elementów elektronicznych, metody pomiaru różnych wielkości fizycznych, a także poznasz teoretyczne podstawy obwodów i sygnałów. Jeśli będzie to twoje pierwsze zetknięcie się z elektroniką, nauczysz się wszystkiego od podstaw, pracując w świetnie wyposażonych salach laboratoryjnych.

Umiejętności w zakresie analogowych układów elektronicznych będziesz rozwijać przez cały tok studiów, poczynając od badania pojedynczych elementów, przez podstawowe układy elektroniczne, aż do zbudowania całego urządzenia. W naszych laboratoriach posiadamy wiele platform, modułów i zestawów do nauki elektroniki, modułów specjalistycznych (np. do nauki energoelektroniki, optoelektroniki).

Na zajęciach z elektroniki nauczysz się między innymi jak zbudować własny wzmacniacz audio, dowiesz się, czym różni się klasa AB od klasy D. Przyswoisz również informacje na temat budowy zasilaczy liniowych czy impulsowych i nabędziesz umiejętności projektowania zasilacza do dowolnego urządzenia np. smartfona lub laptopa. Zdobywając wiedzę w zakresie przetwarzania sygnałów będziesz m.in. konstruować urządzenia modulujące dźwięk, takie jak efekty do gitary elektrycznej.

Podczas studiów zgłębisz też wiedzę z zakresu telekomunikacji. Poznasz najważniejsze metody modulacji sygnału radiowego oraz nauczysz się budowania układów, które taką modulację realizują. Zdobędziesz także wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii w szczególności fotowoltaiki, badając właściwości paneli fotowoltaicznych różnego typu oraz budując własny system fotowoltaiczny.

Poznasz również budowę sieci światłowodowych i będziesz mieć możliwość badania elementów traktu światłowodowego z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Zapoznasz się z budową źródeł światła m.in. laserów i diod LED, nauczysz się sterować mocą tych elementów. Poznasz budowę falowników i silników, a na zajęciach skonfigurujesz własny układ regulacji obrotów silnika. Wybierając blok obieralny elektronika przemysłowa możesz nauczyć się sterowania maszynami CNC, szlifując swoje umiejętności w praktyce na dostępnej w naszej katedrze frezarce CNC.

Współczesna elektronika to nie tylko zbiór połączonych ze sobą elementów. Ważną umiejętnością współczesnego elektronika jest również umiejętność programowania, którą opanujesz od podstaw, studiując na naszym kierunku. Nauka programowania od samego początku jest silnie ukierunkowana na różnego typu systemy elektroniczne. Od pierwszego roku będziesz poznawać język C oraz C++. W kolejnych latach poznasz również inne języki, m.in. MATLAB, język asemblera czy też język opisu sprzętu VHDL.

Dzięki zdobytym umiejętnościom będziesz umieć programować systemy mikroprocesorowe, systemy oparte o układy FPGA, systemy przetwarzania dźwięków oparte o procesory DSP czy też sterowniki przemysłowe PLC. Jakie to są właściwie systemy? Oto kilka praktycznych przykładów:

Praca nad takimi projektami sprawia wiele satysfakcji. Przyswajając wiadomości przedstawiane na wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych oraz rozwijając swoje umiejętności w danej dziedzinie będziesz w stanie zaprojektować każde urządzenie elektroniczne! A w jaki sposób można sterować pracą urządzeń?

Otóż mogą one posiadać panele sterowania bezpośrednio na obudowie, można je sterować za pomocą dołączonego urządzenia sterującego (np. bezprzewodowego pilota), ale coraz częściej istnieje możliwość sterowania urządzeniem również za pomocą komputera lub smartfona. Z uwagi na ten fakt w planie studiów przewidziano naukę tworzenia aplikacji okienkowych na komputer oraz aplikacji mobilnych.

Już na pierwszym roku studiów możesz podjąć dodatkową aktywność dołączając do Studenckiego Koła Naukowego Elektroników AMPER (SKNE AMPER), działającego przy KETiM, gdzie będziesz mieć możliwość rozwinięcia swoich umiejętności, wykonując własne projekty pod okiem doświadczonego opiekuna.

Co więcej, studenci kierunków elektronika i telekomunikacja oraz mechatronika prowadzonych przez KETiM, mają dostęp do świetnie wyposażonego warsztatu elektronicznego, w którym można pracować z użyciem profesjonalnego sprzętu. Na wyposażeniu Katedry znajduje się m.in. frezarko-wiertarka numeryczna LPKF serii Protomat, za pomocą której można wykonać swoją własną płytę drukowaną (PCB). Dzięki temu studenci mają możliwość szybkiego prototypowania własnych modułów lub urządzeń.

W ostatnich dwóch latach studenci z SKNE AMPER w ramach programu lotów stratosferycznych dotarli nawet na skraj kosmosu, co widać na poniższym filmie.

Perspektywy zatrudnienia

Jak można łatwo zauważyć: w toku studiów wiedzę z zakresu elektroniki oraz telekomunikacji uzupełniają także zajęcia z innych dziedzin: elektrotechniki, informatyki czy automatyki, dzięki czemu po ukończeniu kierunku elektronika i telekomunikacja zdobędziesz kompleksową wiedzę, mając szeroki wachlarz możliwości na rynku pracy. Wejście na rynek pracy ułatwią Ci praktyki zawodowe w renomowanych firmach oraz praca dyplomowa, która może być wykonana po wcześniejszym uzgodnieniu na rzecz przyszłego pracodawcy. Po ukończeniu studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja znajdziesz pracę:

Przykładami takich wiodących i perspektywicznych przedsiębiorstw, w których nasi Absolwenci znaleźli pracę są: Aptiv, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Control Process S.A., Skamer-ACM Sp. z o.o., Zakłady Grupa Azoty Tarnów S.A., Fabryka Silników Elektrycznych Tamel S.A., elPLC Sp. z o.o., Motorola Solutions, Far Data Sp. z o.o., Georyt Solar, Hymon Energy Sp. z o.o., IGLOO Stary Wiśnicz, MILOO-ELECTRONICS Stary Wiśnicz, PROSTER Sp. z o.o. Brzesko, „ZUMEC” Zakład Urządzeń Mechanicznych Brzesko, Nulka – Maszyny i Urządzenia Pakujące oraz wiele innych firm krajowych i zagranicznych o podobnym profilu działalności.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia strony z informacjami o Katedrze Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki i naszych mediów społecznościowych na FACEBOOKUINSTAGRAMIEYOU TUBETIK TOK i LINKEDIN.

Kryteria przyjęcia

Nowa maturaStara matura, matura międzynarodowaUwagi
Część pisemna:
– język obcy
– do wyboru jeden przedmiot: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, chemia, informatyka
Część pisemna:
– język obcy lub w przypadku jego braku język polski
– do wyboru jeden przedmiot: matematyka, fizyka, fizyka z astronomią, chemia, informatyka
Przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym mnożony jest przez 2,0

Zapraszamy Cię serdecznie w progi Akademii Tarnowskiej! Zachęcamy do podjęcia studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja – kierunku, który będziesz studiować z pasją, spoglądając jednocześnie ze spokojem w swoją przyszłość zawodową!

ZAREKRUTUJ SIĘ W SYSTEMIE ERK

Wróć do góry