Filologia polska – trzyletnie studia pierwszego stopnia, profil praktyczny, studia stacjonarne

Specjalność:

Absolwent studiów otrzymuje tytuł licencjata; posiada wykształcenie humanistyczne oraz zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu filologii polskiej oraz specjalności nauczycielskiej i specjalności dziennikarstwo. Absolwent nabywa zwłaszcza umiejętności praktyczne, realizując interdyscyplinarny i praktyczny program studiów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i metod głównie na ćwiczeniach praktycznych i w trakcie sześciomiesięcznej praktyki zawodowej.


Absolwent studiów zna w stopniu zaawansowanym: struktury języka polskiego (mówionego i pisanego), literaturę i kulturę polską, przemiany twórczości literackiej, teksty i zjawiska literackie, związki filmu, sztuk audiowizualnych z literaturą i stosuje tę wiedzę w praktyce. Potrafi: operować materiałem literackim i językiem, tworzyć komunikaty poprawne pragmatycznie i językowo oraz dopasowane formalnie do sytuacji komunikacyjnej, w tym wystąpienia publicznego; wybrać przydatne w danej sytuacji komunikacyjnej stylistyczne środki językowe i czynić z nich użytek; ocenić poprawność językową tekstów pisanych i mówionych na poziomie normy wzorcowej i użytkowej oraz skorygować zauważone błędy. Jest gotów do rozwijania sprawnego i poprawnego posługiwania się językiem polskim, do popularyzowania znajomości języka polskiego i literatury oraz kultury języka i kultury czytelniczej, do podejmowania współpracy w organizowaniu i merytorycznym przygotowaniu wydarzeń kulturalnych (jak festiwale literackie, uroczystości okolicznościowe, konkursy), a także do świadomego uczestniczenia w różnych formach życia kulturalnego i ich oceny z perspektywy wartości. Absolwent studiów jest ponadto przygotowany do samodzielnego dalszego uczenia się, poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia warsztatu pracy z innymi.


Absolwent studiów kierunku filologia polska, studia pierwszego stopnia jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.


Absolwent specjalności dziennikarstwo jest przygotowany do pracy w zawodzie dziennikarza w nowoczesnych mediach (Internet, prasa, radio, telewizja, media społecznościowe) lub w obszarach okołomedialnych (np. w instytucjach i organizacjach medialnych oraz w instytucjach kultury; w biurach prasowych firm, urzędów i organizacji publicznych). Dysponuje odpowiednim warsztatem językowym i nowoczesnym warsztatem dziennikarskim, posiada praktyczne umiejętności w zakresie komunikacji społecznej, a zrealizowane przedmioty przygotowują go do pracy zawodowej.


Absolwent w ramach specjalności nauczycielskiej studiów pierwszego stopnia (zgodnie ze Standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela) uzyskuje wstępne przygotowanie nauczycielskie i po ukończeniu studiów drugiego stopnia może podjąć pracę w zawodzie nauczyciela języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Program studiów pierwszego stopnia na kierunku filologia polska obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które są niezbędne w pracy nauczyciela. Standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela na studiach pierwszego stopnia jest realizowany na zajęciach obowiązkowych, takich jak: emisja głosu, etyka zawodu nauczyciela, kompetencje cyfrowe i e-narzędzia w pracy nauczyciela polonisty, metodyka nauczania literatury i języka polskiego, nauczanie języka polskiego jako obcego, pedagogika, podstawy dydaktyki, praktyka zawodowa: psychologiczno-pedagogiczna, praktyka zawodowa, psychologia; a także na zajęciach do wyboru (- z każdej grupy po jednym): 1) kanon lektur szkolnych/ literatura dziecięco-młodzieżowa, 2) sztuki audiowizualne w edukacji polonistycznej/ wychowanie przez sztukę i literaturę, 3) animacja kultury w środowisku lokalnym/ metodyka zajęć pozalekcyjnych, 4) kreatywny nauczyciel – kreatywny uczeń/ warsztaty logopedyczne.


Do otrzymania pełnej kwalifikacji pozwalającej na wykonywanie zawodu nauczyciela języka polskiego konieczne jest ukończenie studiów nauczycielskich drugiego stopnia (harmonogram realizacji specjalności nauczycielskiej obejmuje zajęcia na pierwszym i drugim stopniu studiów, tzn. absolwent po ukończeniu studiów obu stopni uzyska kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego).

Co nas wyróżnia? Nasi absolwenci!

W latach 2002–2024 studia polonistyczne I stopnia ukończyło ponad 1000 osób, które posiadają wszechstronne wykształcenie humanistyczne i gruntowną wiedzę z zakresu filologii polskiej oraz wybranej specjalności. Nasi absolwenci są szczególnie cenieni ze względu na posiadane umiejętności praktyczne i zdolność adaptacji do nowych warunków, co pozwala im na podejmowanie pracy m.in. w placówkach oświatowych i kulturalnych, w mediach, wydawnictwach, w różnych dziedzinach gospodarki i administracji i wielu innych miejscach…


Absolwenci studiów I stopnia mogą kontynuować polonistyczne studia II stopnia w Akademii Tarnowskiej.

Kryteria przyjęć

Nowa maturaStara matura, matura międzynarodowaUwagi
Część pisemna: język polskiCzęść pisemna: język polskiPrzedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym jest mnożony przez 2,0
Wróć do góry