Drogi Kandydacie, Droga Kandydatko, czy chcesz studiować z pasją, pochłaniając garściami praktyczną wiedzę, czekając z niecierpliwością na każde kolejne zajęcia, a jednocześnie mieć pewność, że po ukończeniu studiów znajdziesz ciekawą i dobrze płatną pracę?
Umożliwią Ci to studia na kierunku mechatronika, prowadzonym przez Katedrę Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki Akademii Tarnowskiej (KETiM). To będzie z pewnością znakomity wybór!
Mechatronika to nowoczesny, interdyscyplinarny, a zarazem popularny kierunek studiów, który łączy w sobie wiele dziedzin techniki i nauki: m.in. mechanikę, elektronikę, informatykę, automatykę.
Jeśli tak do końca nie potrafisz sobie wyobrazić, czego właściwie nauczysz się, studiując mechatronikę lub też czujesz, że nie chcesz studiować takiego kierunku, bo jest dla Ciebie zbyt trudny i masz obawy, czy sobie poradzisz, przekonamy Cię, że Twoje obawy są zbyteczne. Uczymy od podstaw, uczymy praktycznie, w przyjaznej atmosferze. Większość materiałów dydaktycznych, z wykładów i ćwiczeń, jest dostępna dla naszych studentów na naszej stronie internetowej, co sprawia, że na zajęciach swoją uwagę możesz skupić na treściach i kontakcie z wykładowcą, a nie na wykonywaniu notatek.
Posiadamy wykwalifikowaną kadrę (wykładowcy także z renomowanych uczelni z Krakowa i Rzeszowa). Cały czas pracujemy nad wyposażeniem naszych laboratoriów w nowoczesny sprzęt, który pozwoli na wdrażanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Oto kilka przykładów na poniższych zdjęciach (resztę z przyjemnością zaprezentujemy Ci, kiedy do nas dołączysz). Już teraz zapraszamy Cię do odkrywania możliwości, jakie daje studiowanie mechatroniki w Akademii Tarnowskiej
U nas nauczysz się m. in.:
- jak wykonać własnego robota,
- budowy i zasady działania sensorów i aktuatorów,
- obsługi i programowania obrabiarek CNC,
- programowania sterowników PLC,
- tworzenia elektronicznych systemów sterowania do urządzeń mechanicznych.
Oczywiście wachlarz umiejętności, które możesz nabyć w trakcie studiowania jest o wiele szerszy. Więcej informacji na ten temat uzyskasz, przeglądając nasz program studiów oraz treści przedmiotów.
Jeśli chcesz realizować swoje pasje i zainteresowania mechatroniczne, możesz dodatkowo aktywnie uczestniczyć w kole naukowym i pod opieką naukową doświadczonych pracowników uczelni, realizować ciekawe projekty, startując w różnego rodzaju konkursach i zawodach organizowanych dla kół naukowych.
W ostatnich dwóch latach studenci z koła naukowego prowadzonego przy naszej Katedrze Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki (KETiM) wysłali szereg misji stratosferycznych docierając na skraj kosmosu, co można zobaczyć na poniższym filmie.
Perspektywy zatrudnienia
Studiując kierunek Mechatronika, zdobędziesz wiedzę nie tylko z zakresu mechatroniki, ale także z dziedzin pokrewnych: elektroniki, elektrotechniki, informatyki czy automatyki, które są uzupełnieniem mechatroniki. Takie połączenie zdobytej wiedzy pozwoli Ci uzyskać zatrudnienia w wielu branżach i gałęziach przemysłu (m.in. w działach utrzymaniu ruchu, szeroko rozumianej branży automotiv, przemyśle elektromaszynowym, elektronicznym, przemyśle lotniczym i kosmicznym itp.).
Drogę do kariery zawodowej dodatkowo otwierają praktyki zawodowe, które nasi studenci odbywają w renomowanych firmach w regionie i nie tylko, gdzie mogą wykazać się solidnością i zaangażowaniem, co stanowi dodatkową motywację dla pracodawcy do ewentualnego zatrudnienia studenta – często już na końcowych semestrach nasi studenci są rozchwytywani przez pracodawców. Nasi absolwenci pracują w wielu renomowanych firmach, np. ZF Group, Hymon fotowoltaika, WIMED.
Zachęcamy Cię do odwiedzenia strony z informacjami o naszym kierunku, a także naszych mediów społecznościowych (FACEBOOK, INSTAGRAM, YOU TUBE, TIK TOK i LINKEDIN), gdzie zobaczysz, czym się zajmujemy i jakie mamy osiągnięcia.
Kryteria przyjęć
Nowa matura | Stara matura, matura międzynarodowa | Uwagi |
Część pisemna: – język obcy – do wyboru jeden przedmiot: matematyka, fizyka, fizyka i astronomia, chemia, informatyka | Część pisemna: – język obcy lub w przypadku jego braku język polski – do wyboru jeden przedmiot: matematyka, fizyka, fizyka z astronomią, chemia, informatyka | Przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym mnożony jest przez 2,0 |