
Elektronika i technologie inteligentne to kierunek studiów wychodzący naprzeciw aktualnemu zapotrzebowaniu na rynku pracy, skierowany do ludzi zainteresowanych poznaniem współczesnych technologii w elektronice i mechatronice. Elektronika jest dziedziną nauki rozwijającą się niezwykle dynamicznie i w obecnym czasie współgra z wieloma pokrewnymi dziedzinami. Na tym kierunku student ma możliwość poznania od podstaw elektroniki, a następnie zgłębienia wiedzy w tej i pokrewnych dziedzinach o zagadnienia zaawansowane – systemy mechatroniczne, nowoczesne materiały, elektronikę w medycynie, przemyśle, technologiach kosmicznych.
Student zdobywa wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania, programowania, diagnozowania i eksploatacji urządzeń oraz systemów elektronicznych, mechatronicznych i telekomunikacyjnych, uczy się wykorzystania do tego celu nowoczesnych narzędzi informatycznych, poznaje zaawansowane materiały stosowane w elektronice, w tym te określane mianem materiałów inteligentnych.
Po pierwszym roku studiów student dokonuje wyboru jednego z dwóch bloków obieralnych: elektronika i systemy pomiarowe albo mechatronika i technologie inteligentne.
Absolwent, który zrealizował blok elektronika i systemy pomiarowe posiada wiedzę i umiejętności z zakresu zaawansowanych układów elektronicznych, komputerowych systemów pomiarowych, symulacji układów elektronicznych, budowy i zastosowania sensorów w elektronice, systemów biometrycznych, systemów wbudowanych, projektowania urządzeń elektronicznych, technologii montażu i produkcji urządzeń elektronicznych, programowalnych układów logicznych FPGA, kompatybilności elektromagnetycznej, materiałów w elektronice, cyfrowego przetwarzania sygnałów pomiarowych, zastosowań procesorów DSP, elektroniki w sprzęcie RTV, AGD, technologii stosowanych w urządzeniach typu wearables (ubieralnych).
Absolwent, który zrealizował blok mechatronika i technologie inteligentne posiada wiedzę i umiejętności w zakresie konstruowania, projektowania, eksploatacji, serwisowania i diagnozowania układów i systemów mechatronicznych, zna zagadnienia mechaniki technicznej, wytrzymałości materiałów, układów hydraulicznych i pneumatycznych, programowania sterowników PLC, sensorów i aktuatorów, druku 3D, programowania maszyn CNC, aparatury medycznej i rehabilitacyjnej, materiałów inteligentnych, anten i propagacji fal, technologii w awionice i przemyśle kosmicznym, aerodynamiki i termodynamiki, elektromobilności, układów napędowych pojazdów, diagnostyki pojazdów samochodowych, pojazdów autonomicznych, dronów, systemów rozpoznawania mowy, telekomunikacji i nawigacji satelitarnej.
Absolwenci kierunku elektronika i technologie inteligentne znajdą atrakcyjną pracę w wielu wiodących i perspektywicznych przedsiębiorstwach regionu tarnowskiego, jak np.: Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Grupa Azoty S.A. Tarnów, Control Process S.A., SKAMER-ACM Sp. z o.o., ELPLC S.A., IREBEL Sp. z o.o., Hymon Energy Sp. z o.o., IGLOO Sp. z o.o., MILOO‑ELECTRONICS Sp. z o.o., PROSTER Sp. z o.o., „ZUMEC” Zakład Urządzeń Mechanicznych, Dadotronik, Lenze Tarnów Sp. z o.o., ITEM SERVICE Sp. z o.o., jak również w wielu innych firmach krajowych i zagranicznych o podobnym profilu działalności, np.: Aptiv Services Poland S.A., Motorola Solutions, Far Data Sp. z o.o., Bury Sp. z o.o., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., Woodward Poland Sp. z o.o., NEWAG S.A.
Kierunek zostanie uruchomiony w październiku 2025 r. pod warunkiem uzyskania zgody Senatu Akademii Tarnowskiej.