Zapewne duża liczba młodych ludzi, chcących kontynuować naukę na studiach, zadaje sobie to pytanie. Jeżeli do nich należycie, ten wpis jest właśnie dla Was. Tu znajdziecie krótki poradnik, który, mamy nadzieję, pomoże Wam wybrać odpowiednią drogę życiową.
Zapoznajcie się z ofertą studiów
Każdej uczelni zależy na dobrym poinformowaniu potencjalnych kandydatów na studia o swojej ofercie edukacyjnej, dlatego strony internetowe pełne są wiadomości, z których możecie korzystać. Jeśli poszukacie głębiej, znajdziecie prawdziwe perełki… sylabusy. Zawierają szczegółowe opisy przedmiotów realizowanych na danych kierunkach.
Sprawdźcie, co dzieje się na rynku… pracy
Nie samymi pieniędzmi żyje człowiek, ale, jak wielokrotnie się o tym przekonaliśmy, lepiej, żeby ich nie brakowało. Cennych poszlak w poszukiwaniu właściwej ścieżki kariery może dostarczyć rozeznanie rynku pracy. Sytuacja zmienia się na przestrzeni lat, ale już teraz można mniej więcej przewidzieć, jakich kandydatów będą potrzebować potencjalni pracodawcy. Do sprawdzania braków kadrowych w poszczególnych powiatach służy chociażby strona barometrzawodow.pl. Obecnie (w 2024 roku) praca czeka m.in. na elektroników, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów czy psychoterapeutów.
Lubię, więc studiuję
Najszybciej i najchętniej nauczycie się rzeczy związanych ze swoim hobby. Na brak satysfakcji też nie będziecie mogli narzekać. Lubicie w wolnych chwilach rysować? Spróbujcie kierunków artystycznych. Czytacie książki, piszecie do szuflady? Filologia polska powinna być odpowiednim wyborem. Nie możecie oderwać wzroku od konstrukcyjnego piękna maszyn? Kierunki politechniczne pochłoną Was bez reszty. Różnorodność kierunków studiów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.
Znajomości, znajomości…
Zapytajcie starszych kolegów i koleżanki, którzy wybrali już kierunki studiów. Z pewnością chętnie podzielą się tym, co myślą o wybranej przez siebie ścieżce edukacji. Skonfrontujcie zasłyszane opinie z ocenami absolwentów w Internecie. Sieć pełna jest recenzji i filmów na temat studiów.
Sprawdźcie swoje predyspozycje zawodowe
Pomogą Ci w tym liczne testy opracowane przez psychologów. Przykładowe znajdziecie w linkach poniżej (błagamy, nie korzystajcie ze stron typu samequizy.pl!). Możecie udać się także do doradcy zawodowego, który pomaga ludziom znaleźć swoje mocne i słabe strony i określa, jakie zawody będą dla nich odpowiednie. Sprawdźcie, czy w Waszej szkole możecie porozmawiać z kimś zajmującym się wspieraniem młodych osób w wyborze drogi życiowej. Jeśli nie – znajdziecie taką osobę w każdym urzędzie pracy.
Odkrywajcie na własną rękę
To najważniejsza z zawartych tu porad. Nic tak Was nie nauczy życia, jak nauka na własnych błędach. Młodość to czas eksperymentów i szukania własnego ja, więc nie przejmujcie się, gdy podczas pierwszych wykładów stwierdzicie, że wybraliście nie tę drogę. Nikt przecież nie zmusi Was do studiowanie konkretnego kierunku. Wpisanie się poczet studentów nie jest równoznaczne z podpisaniem cyrografu z diabłem.