Najdłuższe wakacje w życiu młodego człowieka są okazją do wzięcia udziału w wielu ciekawych projektach, które czekają na maturzystów w 2024 roku. Policealny wypoczynek stanowi idealną okazję do tego, aby samodzielnie zaplanować kilka miesięcy wolnego czasu.

Wreszcie można wyluzować, a przy okazji niesamowicie się rozwinąć. Zarówno zorganizowane przez różne instytucje formy aktywności, jak i te podjęte samodzielnie, pozwalają na miłe spędzenie wakacji i – co bardzo ważne – bez nadwyrężania swojego portfela.

Z pomocą przychodzą nam biura podróży oferujące obozy młodzieżowe 17+. Przykładowo kochamwakacje.pl prezentuje bogatą ofertę wyjazdów do kilku europejskich krajów. Maturzysta znajdzie tam  propozycje kilkudniowego wypadu od 3000 zł. Natomiast biuro podróży Salvatour proponuje wyjazdy mieszczące się w budżecie nawet poniżej 3000 zł w Polsce i poza jej granicami.

Podczas wakacji 2024 roku nie zabraknie także propozycji dla przyszłych studentów z mniejszym budżetem. W celu zaplanowania tanich wczasów wystarczy odrobina umiejętności organizatorskich oraz… konto na Facebooku. Grupa publiczna Absurdalnie Tanie Loty, obserwowana przez prawie 900 tys. aktywnych użytkowników, przepełniona jest postami zawierającymi informacje o zniżkach na bilety samolotowe.

Okres wakacji po zdanej maturze można przedłużyć o dodatkowe kilka miesięcy, decydując się na tzw. Gap Year – czyli coraz popularniejszą wśród młodych ludzi praktykę, polegającą na zrobieniu sobie przerwy w nauce. Według wielu, stanowi to doskonałą okazję do odpoczynku, regeneracji i rozwoju. Badania przeprowadzone przez byłego Dziekana Middlebury College, Roberta Clagetta, wykazały, że studenci, którzy zdecydowali się na przerwę w nauce, uzyskiwali wyższe wyniki w nauce.

Z kolei w sondażu American Gap Association 88 % osób było zdania, że Gap Year pozwala uzyskać większe szanse na zatrudnienie w atrakcyjnym miejscu. Gap Year jest także okazją do podjęcia pracy przez młodych ludzi, którzy przed rozpoczęciem studiów chcą zarobić na utrzymanie się podczas roku akademickiego.

Roczna przerwa przed rozpoczęciem przeze mnie rekrutacji na studia pozwala mi nie tylko gromadzić oszczędności, ale także umożliwia podjęcie jednej z pierwszych ścieżek zawodowych oraz udoskonalanie wielu umiejętności związanych z dorosłym życiem – przyznaje Jakub, zeszłoroczny maturzysta, a obecnie pracownik firmy Bolt.

Niezależnie od budżetu, czy długości trwania pomaturalnej przerwy, każdy z tegorocznych maturzystów ma mnóstwo opcji na  świetne spędzenie wolnego czasu. Przemyślane decyzje i korzystanie z licznych ofert gwarantują nie tylko niezapomniany odpoczynek, ale także poważny krok w kierunku samorealizacji i rozwoju na wielu polach.