Drogie Studentki, Drodzy Studenci pierwszego roku,

dziękujemy za okazane nam zaufanie i związanie się ze Społecznością Akademii Tarnowskiej. Spędzicie wiele czasu na kampusie Uczelni, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik, żebyście jak najszybciej odnaleźli się w nowej dla Was rzeczywistości – studenckiej rzeczywistości 😉

Kampus

Doskonale wiecie, gdzie znajdują się dziekanaty, które prowadzą studiowane przez Was kierunki. Poznajcie także lokalizacje biur jednostek ogólnouczelnianych lub miejsc, które warto znać.

Budynek główny

Budynek A, zlokalizowany przy ulicy Mickiewicza 8, jest siedzibą Władz Uczelni, gdzie znajdują się Rektorat (A112) oraz biura Prorektorów ds. Studenckich i Dydaktyki oraz Nauki i Rozwoju (A116). Na I piętrze mieszczą się także Dział Współpracy z Zagranicą (A122), Dział Praktyk (A117) oraz Biuro Promocji (A106), które chętnie pomoże poinformować całą Społeczność o Waszych sukcesach czy projektach badawczych.

Dwa piętra wyżej znajdziecie Studium Języków Obcych odpowiedzialne za organizację zajęć lektoratowych obowiązkowych dla wszystkich studentów. Jeśli zejdziecie na parter panie z Działu Toku Studiów (A017  – to właśnie tam za kilka lat odbierzecie dyplomy), biura Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych (A010) oraz Działu Pomocy Materialnej (A030) pomogą Wam załatwić studenckie sprawy. To właśnie w najstarszym budynku na kampusie swoją siedzibę ma również Rada Uczelniana Samorządu Studentów (A023).

Pawilon B

Książki potrzebne na zajęcia zawarte w sylabusach (to pełne wykazy przedmiotów przewidzianych dla każdego z kierunków wraz z listą treści poznawanych na zajęciach i bibliografiami), literaturę naukową i popularnonaukową, a także beletrystykę i internetowe bazy danych udostępniamy Studentom w Bibliotece AT. Na I piętrze budynku B znajdziecie Wypożyczalnię (B134) oraz Czytelnię Główną (B135) i Czytelnię multimedialną (B136). Podczas szkolenia bibliotecznego (obowiązkowego dla wszystkich studentów) dowiecie się, jak korzystać z księgozbioru, w tym zamawiać książki za pomocą elektronicznego systemu rezerwacji.

Centrum Nowoczesnych Technologii

Na kompleks Wydziału Politechnicznego składają się budynki C i D. W tym pierwszym na parterze odbywa się większość ważnych uczelnianych uroczystości. W Auli im. Jana Szczepanika (C017) spotykamy się m.in. podczas rozpoczęcia roku akademickiego, obchodów Święta Akademii Tarnowskiej, a także ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Na trzecim piętrze budynku C znajduje się Biuro Karier, Projektów i Współpracy (C300e) udzielające doradztwa zawodowego, organizujące szkolenia oraz informujące o ofertach pracy i staży.

Kompleks Wydziału Lekarskiego  i Nauk o Zdrowiu

W budynkach E i F odbywa się większość zajęć wychowania fizycznego. Studentki i Studenci Akademii Tarnowskiej korzystają z hali sportowej, ściany wspinaczkowej, siłowni (E) i pływalni (F). Ostatnim z budynków WLZ jest pawilon G, w którym zajęcia praktyczne mają Studentki i Studenci kierunków medycznych.

W każdym z budynków możecie spędzić czas na nauce czy spotkaniach ze znajomymi w strefach relaksu. Tam też skorzystacie z ogólnodostępnej sieci wi-fi. W budynku A (poziom -1), C oraz E (I piętra) w punktach gastronomicznych zjecie smaczne śniadania i obiady. Dodatkowo w pawilonie G studenci korzystają ze swojego pokoju socjalnego (G111).

Elektroniczna Uczelnia

Papierowe indeksy przeszły do lamusa, a Wasze osiągnięcia w nauce możecie śledzić w elektronicznym dziekanacie na Platformie Studenta. Wiadomości do wykładowców i poszczególnych jednostek Uczelni będziecie wysyłać z konta pocztowego z domeny @atar.edu.pl Waszą legitymacją studencką możecie posługiwać się także w telefonie za pomocą aplikacji mObywatel. Bardzo zależy nam na osobistym kontakcie z Wami, dlatego zajęcia w Akademii Tarnowskiej odbywają się na kampusie, ale może zdarzyć się, że kilka przedmiotów zaliczycie online, łączą się z wykładowcami na Microsoft Teams.

Wsparcie

Możecie skorzystać z wielu form pomocy finansowej, uzależnionej od Waszej sytuacji oraz osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych, które zdobywacie w czasie studiów. Dział Pomocy Materialnej obsługuje składanie wniosków o przyznanie stypendium socjalnego, dla osób z niepełną sprawnością, Rektora, miejsca w domu Studenta oraz zapomóg.

Studiujące osoby ze specjalnymi potrzebami mogą zwrócić się do Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawnym Studentom możemy zapewnić asystenta dydaktycznego, sesje psychologiczne, doradztwo zawodowe czy spokojną przestrzeń do nauki.

Dodatkowo wykładowcy AT działający w Uczelnianym Centrum Wsparcia udzielają Studentom i Studentkom doraźnej darmowej pomocy psychologicznej.

Studia w Tarnowie, ale też i… za granicą

A dlaczego nie mielibyście studiując w Akademii Tarnowskiej, nie uczyć się w Atenach, Istambule, Neapolu albo Walencji? Programy mobilności studenckiej, w tym najpopularniejszy Erasmus+, realizowane przez Dział Współpracy z Zagranicą  umożliwiają odbycie części studiów i praktyk, dodatkowo szlifując znajomość języków obcych, poznając obce kultury i budując międzynarodowe znajomości na całe życie. Akademia Tarnowska podpisała umowy partnerskie z prawie sześćdziesięcioma ośrodkami akademickimi w całej Europie, więc macie z czego wybierać.

Zajęcia to nie wszystko

Już teraz zachęcamy do działania na rzecz Braci studenckiej w Radzie Uczelnianej Samorządu Studentów. Żadna ważna decyzja dotycząca Studentów nie może obyć się bez konsultacji z RUSS-em. Członkowie Samorządu organizują także imprezy integrujące środowisko akademickie, w tym tarnowskie juwenalia. Do nich możecie zgłaszać pomysły na uczelniane imprezy czy problemy, jakie napotykacie w czasie studiów.

Osoby z zacięciem badawczym i organizatorskim działają w kołach naukowych. Co roku chętni do działania Studenci prezentują Naszej Społeczności i naukowym gremiom w Polsce i na świecie wyniki projektów badawczych, przygotowują lokalne, krajowe i międzynarodowe konferencje oraz wydarzenia kulturalne.  

Studentki i Studenci z lekkim piórem – choć obecnie powinniśmy chyba używać sformułowania: z lekką klawiaturą 😀 – wydają magazyn Ad Astra. Redaktorzy czasopisma relacjonują uczelniane wydarzenia, podejmują ważne dla młodych tematy czy opowiadają o swoich pasjach.

Do największych organizacji w Akademii Tarnowskiej należy Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego. Wychowankami KU AZS AT są m.in. medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata, ale na  zajęcia odbywające się w obiektach sportowych Akademii Tarnowskiej przychodzą także sportowcy amatorzy. Swoje miejsce znajdzie tam każdy, kto uwielbia się ruszać.

Koniecznie śledźcie stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych Uczelni (Facebook, Instagram, Tik Tok, You Tube), żeby być na bieżąco z życiem Naszej akademickiej Rodziny. Do zobaczenia w październiku!

Wróć do góry