Ochrona środowiska jest kierunkiem interdyscyplinarnym, a ukończone studia umożliwiają podjęcie pracy w wielu zakładach i instytucjach. Absolwent może podjąć pracę polegającą na prowadzeniu badań w terenie, pracę w laboratorium, zakładzie przemysłowym lub w biurze.
Jako zawody przyszłości wymieniani są specjaliści ds. energii odnawialnej, zrównoważonego rozwoju, adaptacji klimatycznej, gospodarki odpadami. Po ukończeniu kierunku ochrona środowiska możesz zostać jednym z nich!
Studia trwają trzy lata, podczas których zdobędziesz nową, kompletną wiedzę z zakresu ochrony środowiska, umiejętności i kompetencje niezbędne do wykonywania pracy w zawodzie. Wykładowcy – praktycy w ramach zajęć uczą identyfikacji i rozwiązywania problemów środowiskowych oraz holistycznego podejścia do otaczającego świata.
Kierunek jest przeznaczony dla osób, które chcą mieć wpływ na otaczający świat, chronić przyrodę oraz zdrowie i życie ludzi oraz wdrażać nowe technologie do niniejszych działań.
Studia ułatwiają podjęcie w przyszłości pracy zawodowej, a równocześnie umożliwiają kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia (magisterskich) na innych uczelniach. Kształcenie odbywa się na dwóch specjalnościach, na których studenci uzyskują dodatkowe umiejętności praktyczne i wiedzę zgodną z wybraną specjalizacją. Studenci wybierają szczegółowy obszar zainteresowania po pierwszym semestrze.
W latach 2003-2023 kierunek ochrona środowiska ukończyło ponad 700 absolwentów. Ogromna ich część kontynuowała studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Krakowskiej i wielu innych.
Atutami naszych studiów są:
- większość wykładów w formie zdalnej i przyjazny dla studentów rozkład zajęć;
- nowoczesny program studiów; dużą część zajęć stanowią zajęcia praktyczne;
- duża liczba atrakcyjnych wyjazdów terenowych, zajęć laboratoryjnych i wizyt w zakładach pracy;
- dobrze przygotowana kadra, w tym praktycy zajmujący się na co dzień ochroną środowiska;
- zajęcia w laboratoriach wyposażonych w znacznym stopniu w ramach projektu norweskiego;
- świetnie działające Koło Naukowe OŚKA, prowadzące ciekawe badania i publikujące artykuły naukowe;
- praktyki w zakładach przemysłowych i instytucjach regionu tarnowskiego, w których znajdują zatrudnienie nasi absolwenci;
- tematyka studiów ściśle wpisuje się w lokalne potrzeby: Tarnów charakteryzuje się złą jakością powietrza, w mieście znajdują się zakłady negatywnie wpływające na środowisko; województwo małopolskie posiada największą w Polsce liczbę parków narodowych i obszarów Natura 2000, które wymagają specjalistycznej obsługi przyrodniczej i administracyjnej;
- małe grupy ćwiczeniowe;
- praca na programach m.in. AutoCad, ArcGIS, MATLAB;
- przyjazna atmosfera i indywidualne podejście od studenta;
- wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych ze studiowaniem.
Perspektywy zatrudnienia
Zastosowanie nowoczesnych technologii w ochronie środowiska oraz rozbudowana sprawozdawczość w firmach wymaga wykształconych pracowników. W 2027 roku nowym obowiązkiem raportowania ESG zostaną objęte małe i średnie przedsiębiorstwa. Zapotrzebowanie na kadrę zarządzającą zasobami przyrody i chroniącą bioróżnorodność jest faktem, dlatego przygotowujemy studentów do praktycznych działań z zakresu szeroko pojętej ochrony przyrody i monitoringu jej stanu. Postępująca globalna degradacja środowiska połączona z rozwojem cywilizacji oraz wzrost świadomości ekologicznej skutkują zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu ochrony środowiska w kraju i za granicą. Zdobyte w czasie studiów umiejętności praktyczne przygotują do podjęcia pracy, między innymi w:
- działach zajmujących się ochroną środowiska w zakładach przemysłowych,
- firmach konsultingowych,
- laboratoriach badawczych i kontrolnych,
- instytucjach i służbach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i przyrody na szczeblu państwowym i samorządowym,
- w parkach narodowych i krajobrazowych,
- oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej w szybko rozwijającym się sektorze eksperckich usług środowiskowych.
Kryteria przyjęcia
Nowa matura | Stara matura, matura międzynarodowa | Uwagi |
Część pisemna: dwa dowolnie wskazane przez kandydata przedmioty, przy czym punkty z matematyki, chemii, fizyki, fizyki i astronomii lub biologii są mnożone dodatkowo przez 2,0 | Część pisemna i ustna: do wyboru jeden przedmiot spośród: matematyka, chemia, fizyka, fizyka z astronomią, biologia | Przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym mnożony jest przez 2,0 |