
Studia ułatwiają podjęcie w przyszłości pracy zawodowej, a równocześnie umożliwiają kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia (magisterskich) na innych uczelniach. Każdy absolwent posiada kompletną wiedzę z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska. Studenci zapoznają się z treściami z zakresu nauk biologicznych, ścisłych oraz praktycznych elementów prawa i administracji dotyczących ochrony środowiska. Kształcenie odbywa się na dwóch specjalnościach, na których studenci uzyskują dodatkowe umiejętności praktyczne i wiedzę zgodną z wybraną specjalizacją. Studenci wybierają szczegółowy obszar zainteresowania po pierwszym semestrze. Studia mają charakter interdyscyplinarny, a nabyta wiedza i umiejętności pozwalają na dogłębne zrozumienie procesów zachodzących w przyrodzie z powodu działalności człowieka i przygotowują do działań na rzecz środowiska.
W latach 2003-2020 kierunek ochrona środowiska ukończyło ponad 700 absolwentów. Ogromna ich część kontynuowała studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechnice Krakowskiej.
Atutami naszych studiów są:
- nowoczesny program studiów; dużą część zajęć stanowią zajęcia praktyczne;
- duża liczba atrakcyjnych wyjazdów terenowych, zajęć laboratoryjnych i wizyt w zakładach pracy;
- dobrze przygotowana kadra, w tym praktycy zajmujący się na co dzień ochroną środowiska;
- zajęcia w laboratoriach wyposażonych w znacznym stopniu w ramach projektu norweskiego;
- świetnie działające Koło Naukowe OŚKA, prowadzące ciekawe badania i publikujące artykuły naukowe;
- praktyki w zakładach przemysłowych i instytucjach regionu tarnowskiego, w których znajdują zatrudnienie nasi absolwenci;
- tematyka studiów ściśle wpisuje się w lokalne potrzeby: Tarnów charakteryzuje się bardzo złą jakością powietrza, ponadto w mieście znajdują się ogromne zakłady chemiczne; województwo małopolskie posiada największą w Polsce liczbę parków narodowych i obszarów Natura 2000, które wymagają specjalistycznej obsługi przyrodniczej i administracyjnej.
Perspektywy zatrudnienia
Postępująca globalna degradacja środowiska połączona z rozwojem cywilizacji oraz wzrost świadomości ekologicznej skutkują zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu ochrony środowiska w kraju i za granicą. Zapotrzebowanie na kadrę zarządzającą zasobami przyrody i chroniącą bioróżnorodność jest faktem, dlatego przygotowujemy studentów do praktycznych działań z zakresu szeroko pojętej ochrony przyrody i monitoringu jej stanu. Zdobyte w czasie studiów umiejętności praktyczne przygotują do podjęcia pracy, między innymi w:
- działach zajmujących się ochroną środowiska w zakładach przemysłowych;
- laboratoriach badawczych i kontrolnych;
- instytucjach i służbach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i przyrody na szczeblu państwowym i samorządowym;
- w parkach narodowych i krajobrazowych;
- oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej w szybko rozwijającym się sektorze eksperckich usług środowiskowych.
Kryteria przyjęcia
Nowa matura | Stara matura, matura międzynarodowa | Uwagi |
Część pisemna: dwa dowolnie wskazane przez kandydata przedmioty, przy czym punkty z matematyki, chemii, fizyki, fizyki i astronomii lub biologii są mnożone dodatkowo przez 2,0 | Część pisemna i ustna: do wyboru jeden przedmiot spośród: matematyka, chemia, fizyka, fizyka z astronomią, biologia | Przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym mnożony jest przez 2,0 |