Nauka na studiach inżynierskich obrosła w wiele mitów. Uważa się, że o wiele trudniej zdobyć tytuł inżyniera niż licencjata, ilości czasu spędzonego na nauce przerasta zwykłego śmiertelnika, a sukces zawodowy w dobie sztucznej inteligencji jest zbyt niepewny. Czy tak jest naprawdę?

Łaskawszy dla inżynierów rynek pracy

Ukończenie studiów inżynierskich nadal znacznie zwiększa szanse na zdobycie dobrzej płatnej pracy i to nie tylko w Polsce. Uniwersalność wiedzy i umiejętności technicznych ułatwia wypłynięcie na szerokie wody międzynarodowego rynku. Niezmiennie od wielu lat zawody inżynierskie zajmują czołowe miejsca w rankingu najlepiej opłacanych. Co więcej nierzadko już podczas studiów przyszli inżynierowie wiążą się na stałe z pracodawcami, którzy ze względu na luki kadrowe, przyjmują do siebie jeszcze nie w pełni wykwalifikowanych, ale zdolnych przyszłych absolwentów informatyki, automatyki, robotyki, inżynierii produkcji…

Wykorzystanie sztucznej inteligencji zmienia sytuację pracowników w wielu branżach, w tym tych będących domeną inżynierów. Nie ma się jednak w najbliższej przyszłości spodziewać, że AI w pełni zastąpi wysoko wykwalifikowanych fachowców. Bez udziału człowieka złożone algorytmy nie stworzą samodzielnie innowacyjnych rozwiązań technicznych. Sztuczna inteligencja stanowi narzędzie ułatwiające wykonywanie zawodowych zadań, a nie zabójczą konkurencję.

Wymyślaj, działaj, zmieniaj!

Bycie influencerem daje dużo satysfakcji, a nie ulega wątpliwości, że inżynierowie mają realny wpływ na rozwój technologii, bez których nowoczesne społeczeństwa nie mogą się obyć. Projektują nowe rozwiązania, systemy, produkty czy usprawniają procesy. Z ich pracy korzystają nawet małe dzieci.

Inżynier na swoim

Startup? A może firma konsultingowa? Umiejętności zarządzania projektami doskonale przydaje się w tworzeniu własnego biznesu od podstaw. Wejście z nowymi świeżymi pomysłami w branże nowoczesnych technologii nierzadko kończy się sukcesem. Firmy zajmujące się IT, cybermedycyną, zielonymi technologiami czy e-commerce przodują w zestawieniach najbardziej dochodowych.

Inżynierem zostaje się na całe życie

Tytuł inżyniera, a w zasadzie pakiet wiedzy, jaki się ze zdobyciem tego tytułu wiąże, przydaje się również po wyjściu z firmy, fabryki czy budowy. Znajomość sposobu działania technologii, towarzyszącej nam w codziennym życiu, pomaga w lepszym ich wykorzystaniu, a nawet własnoręcznych naprawach. Z kolei zdolność logicznego myślenia czy rozwinięta wyobraźnia przestrzenna w sam raz nadadzą się przy okazji remontów własnego mieszkania czy budowy domu.

W objęciach królowej nauk

Zakres nauki i czas spędzony nad książkami czy komputerem można porównać do wysiłku, jaki czeka studentów innych kierunków w podobnym okresie studiowania. Wprawdzie trzeba zmierzyć się z matematyką i fizyką, ale początkowe trudności owocują płynnym rozwiązywaniem największych zagadek techniki, co daje mnóstwo frajdy i satysfakcji.

Dołączcie do Wydziału Politechnicznego Akademii Tarnowskiej i miejcie wpływ na przyszłość!

Wróć do góry