Przed wieloma z Was otwiera się zupełnie nowy rozdział życia. Skończyliście szkołę średnią, która mogła być dla Was rutyną, egzamin maturalny za Wami, przyszedł więc czas na postawienie ważnego pytania – co dalej? Z czasem pojawia się więcej wątpliwości: gdzie studiować? Realizować pasje czy wybrać pewny zawód? I w końcu… pracować i uczyć się? A może postawić tylko na naukę? – A więc wybrać studia dzienne czy zaoczne?
Jeśli idziecie na studia, wybór kierunku to sprawa fundamentalna: właśnie w tej dziedzinie będziecie zdobywać doświadczenie i wiedzę w najbliższych latach. Kwestią także ważną jest tryb, w jakim chcecie się uczyć – stacjonarnie (inaczej dziennie) czy niestacjonarnie (inaczej zaocznie – dawniej często takie studia nazywano wieczorowymi).
Niezależnie, czy wybierzecie studia dzienne czy zaoczne, oba przypadki wymagają odpowiedniego podejścia i przygotowania. Każdy z tych trybów jest inny. Prześledźmy plusy i minusy każdego z nich.
Studia stacjonarne – zajęcia odbywają się w dni robocze zgodnie z konkretnym harmonogramem zajęć; dni i godziny nauki są bardzo zróżnicowane i zależą od planu przewidzianego na każdy semestr studiów. Studia dzienne na uczelniach publicznych są darmowe.
Plusy:
- pełniejsze zaangażowanie: studia stacjonarne wymagają większego zaangażowania, studenci poświęcają większość czasu na naukę i odbywanie zajęć na uczelni;
- pełniejsze włączenie się w życie społeczności akademickiej: studenci mają częstszy kontakt z wykładowcami i studentami, co sprzyja tworzeniu silniejszych relacji, wymianie pomysłów i współpracy;
- łatwiejszy dostęp do zasobów uczelni: studenci mają często łatwiejszy dostęp do bibliotek, laboratoriów, infrastruktury sportowej i innych zasób, które oferuje uczelnia. Oczywiście, dostęp do tego typu zasobów powinien być taki sam, jak w przypadku studentów zaocznych, jednak bycie na miejscu regularnie jest zdecydowanie wygodniejsze;
- atmosfera studiowania: studia stacjonarne dają możliwość uczestniczenia w życiu studenckim, klubach, organizacjach i wydarzeniach społecznych. Często zdarza się, że ze względu na regularność zajęć w tygodniu grupa studentów dziennych jest znacznie bardziej zgrana niż w przypadku grup zaocznych.
Minusy:
- mniejsza elastyczność: studia stacjonarne wymagają regularnej obecności na zajęciach, co może ograniczyć możliwość podjęcia pracy lub innych zobowiązań pozauczelnianych;
- mniejsza możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego: studenci spędzają więcej czasu na uczelni, dlatego mogą mieć mniej czasu na zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego.
Studia niestacjonarne (zaoczne) – zajęcia odbywają się w weekendy, w zależności od organizacji danej uczelni – od piątku do niedzieli lub w soboty i niedziele. Studia zaoczne na uczelniach publicznych i niepublicznych są w Polsce płatne.
Plusy:
- większa elastyczność: studia niestacjonarne pozwalają dostosować naukę do indywidualnego harmonogramu. Studenci mogą pracować lub realizować inne osobiste zobowiązania, a przy tym rozwijać się naukowo;
- możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego: studenci niestacjonarni mają większą szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego, ponieważ więcej czasu poświęcają na pracę lub realizację innych projektów.
Minusy:
- potrzeba większej dyscypliny: studia stacjonarne wymagają więcej samodyscypliny oraz umiejętności dobrej organizacji czasu, ponieważ studenci muszą samodzielnie zaplanować naukę i bardziej pilnować dotrzymywania terminów;
- mniejszy udział w życiu akademickim: studenci mają mniejsze możliwości kontaktu z wykładowcami i innymi studentami. Komunikacja często odbywa się zdalnie lub w trakcie mocno ograniczonych czasowo spotkań na uczelni.
Pamiętajcie, że często uczelnie umożliwiają studentom tzw. indywidualny tok studiów. W takim wypadku wymagana obecność na zajęciach może zostać zmniejszona do pewnego stopnia. Warto zdobyć więcej informacji o tej możliwości w Waszej uczelni.
Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzecie, pamiętajcie, żeby w najbliższym czasie nie ulec presji otoczenia. Przeanalizujcie, zastanówcie się i na spokojnie wyciągnijcie wnioski. Studia, w tym ich tryb, mają odpowiadać Wam, nie znajomym, czy nawet rodzinie.
Sprawdźcie, jakie kierunki studiów oferuje Akademia Tarnowska, część z nich możecie studiować także w systemie niestacjonarnym: TUTAJ.