Część młodych ludzi po ukończeniu szkoły średniej wychodzi z założenie, że im wcześniej znajdą się na rynku pracy, tym szybciej będą w stanie się usamodzielnić. Czy warto jednak zainwestować swój czas, i nierzadko pieniądze, w zdobycie wyższego wykształcenia?
Wszelkie wątpliwości rozwiewa raport „Szkolnictwo wyższe a PKB” przygotowany z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych. Wnioski płynąc z badania są bardzo optymistyczne dla studiujących. Osoby po studiach szybciej znajdują zatrudnienie i to bez względu na wiek. Gdyby tego było mało; są ogólnie zdrowsze i żyją znacznie dłużej!
Przeprowadzane co roku Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń również zachęca do podjęcia studiów. Najwięcej zarabiają osoby z tytułem magistra inżyniera. Drugie miejsce przypadło inżynierom. Co ciekawe, na rynku pracy, pod względem płac, lepiej radzą sobie osoby po studiach dziennych w porównaniu z absolwentami studiów zaocznych.
Według wskaźnika ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów) najbardziej dochodowymi kierunkami są te związane z biznesem, zarządzaniem, informatyką czy medycyną. Na wysokość zarobków nie mogą narzekać także absolwenci kierunków prawniczych, inżynierskich, technicznych oraz psychologii.
Pomimo tego, że sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna, posiadanie dyplomu ukończenia studiów zwiększa szansę na dobrze płatne zatrudnienia, a już po znalezieniu pracy – na szybszy awans i zajmowanie wyższych stanowisk.
A co ze zdrowiem? Osoby z wyższym wykształceniem posiadają zwykle większą wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Są świadome, jak ważna są: zbilansowana dieta, profilaktyka, regularna aktywność fizyczna oraz czas wolny od pracy. Nie zapominajmy też o kondycji umysłowej. Zdobywanie nowej wiedzy, uczenie się przez całe życie utrzymuje mózg w dobrej formie.
Dyplom uczelni wyższej zwiększa także prawdopodobieństwo zatrudnienia na stanowiskach, które nie wymagają ciężkiej, w niektórych przypadkach wyniszczającej, pracy. Wykonywanie obowiązków przy maszynach czy trudne warunki atmosferyczne zwiększają prawdopodobieństwo urazów i chorób.
Większe bezpieczeństwo finansowe wiąże się z lepszym samopoczuciem, mniejszą liczbą zmartwień dotyczących budżetu domowego. Doskonale wiemy, jak stres, związany także z tą kwestią, wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Warto podjąć studia nie tylko po to, żeby rozwijać swoje zainteresowania, ale i zapewnić sobie lepszy start w dorosłe życie. Po skończeniu kierunku związanego z naszą pasją, będziemy mogli realizować się w pracy zawodowej, osiągać przy tym większe korzyści finansowe i cieszyć się dobrym zdrowiem!