Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele wysiłku włożyliście w przygotowania do tegorocznego egzaminu dojrzałości. Pozostało już niewiele czasu na naukę, z tego względu podajemy Wam kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią pochłanianie wiedzy, ale również takich, dzięki którym oczyścicie głowę i ze spokojem podejdziecie do kolejnych maturalnych potyczek.

Jeżeli jesteście jeszcze na etapie ostatnich szlifów, pamiętajcie – nic na siłę

Lepiej uczyć się czegoś cztery razy po 10 minut, niż raz przez 2 godziny. Jest to jeden ze sposobów na efektywną naukę. Zmuszanie się do wkuwania materiału nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Powinniście zadbać o to, żeby dobrze gospodarować swoim czasem.

Jakie czynniki pozytywnie wpływają na pracę mózgu?

Spieszymy z odpowiedzią! Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakim cudem nie pamiętacie rzeczy, o których czytaliście chwilę temu, natomiast nazajutrz, tuż po przebudzeniu, doznajecie olśnienia? Kluczem w tym przypadku jest regeneracja i dotlenienie mózgu. Gdy najważniejszy organ ciała jest zawalony informacjami, po pierwsze – należy zadbać o to, aby zwyczajnie odpoczął. Bardzo ważny jest sen, który optymalnie powinien trwać od 8 do 10 godzin. Całonocne przesiadywanie nad książkami i zbyt krótki sen zaburza pamięć i koncentrację.

Wypadałoby w ciągu dnia zająć się czymś, co zapewni Wam chwilę wytchnienia

Pogoda co prawda nie zawsze dopisuje. Warto jednak, abyście byli świadomi tego, jak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu. Wyjście na zewnątrz wyraźnie Was uspokoi i zagwarantuje poprawę równowagi wewnętrznej organizmu. Wybierajcie jednak miejsca takie, jak lasy i parki, okolice zbiorników wodnych. Ilość serotoniny i hormonów szczęścia jest uzależniona między innymi od odpowiedniego dotlenienia, co zagwarantuje właściwie nawet spokojny spacer. Należy również wspomnieć o słońcu, który także ma wielki wpływ na samopoczucie. Jeśli tylko nadarzy się okazja – korzystajcie!

Jakie aktywności na świeżym powietrzu polecamy?

Z wiadomych względów zalecamy skorzystanie z tych, które nie wymagają udziału drużyny – przykładowo możecie biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy skorzystać np. ze stretchingu lub treningu Jacobsona. Jeżeli nie przepadacie za aktywnością fizyczną – przeczytanie kolejnego rozdziału pociągającej książki lub wsłuchanie się w ulubioną playlistę, także załatwi sprawę. Warto wesprzeć się też ćwiczeniami relaksacyjnymi i oddechowymi, które powinny Was wyciszyć i uspokoić – można je rzecz jasna wykonywać również we własnych czterech ścianach.

A co jeśli z różnych powodów musicie zostać w domu?

Pewnie w pierwszej chwili pomyśleliście o odpaleniu kolejnego odcinka ulubionego serialu lub filmu na Netflixie. Jest to jakaś forma rozrywki, jednak jeżeli już się na to zdecydujecie, powinniście pamiętać, aby nie przesadzić. Urządzenia elektroniczne wytwarzają jony dodatnie, które zaczynają wypełniać pomieszczenie i działają negatywnie na samopoczucie. W takim przypadku zadbajcie o odpowiednią cyrkulację powietrza. Wietrzenie pomieszczeń jest wbrew pozorom bardzo ważne.

Na koniec jeszcze jedna złota rada!

Na czas nauki odłóżcie na bok wszelkie przedmioty, które mogłyby Was w tym czasie rozpraszać. Sprawdzanie powiadomień na smartfonie czy przeglądanie mediów społecznościowych w przerwach między kolejnymi zagadnieniami zabija uwagę. Przykładowo również oglądanie kolejnego odcinka ulubionego serialu, niestety nie jest dobrym rozwiązaniem – nie musicie jednak z tego rezygnować. W tym miejscu, jeszcze raz zaznaczymy, że warto pamiętać o odpowiednim gospodarowaniu czasem.

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne, sprawdzaliśmy je już nieraz na własnej skórze. Zadbanie o własny komfort i odpowiednia dawka relaksu z pewnością poprawi efektywność nauki i doda energii do dalszego działania. I pamiętajcie – matura, to nic strasznego!

Wróć do góry