Choć badania nad sztuczną inteligencją rozpoczęły się w już latach 50. XX wieku, termin SI przebił się do powszechnej świadomości dopiero teraz, a to za sprawą szeroko komentowanego ChatGPT. Obok dyskusji dotyczących możliwości rozwoju ludzkości dzięki zaawansowanym narzędziom informatycznym, pojawiły się głosy o zagrożeniach, w tym zastępowaniu ludzi w wielu sektorach gospodarki przez aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję.  

Abyście zawsze mieli wiarę w swoje umiejętności, pasję do nauki i determinację do osiągania swoich celów. Niech matura będzie tylko jednym z wielu sukcesów, jakie osiągniecie w swoim życiu. Powodzenia! 

Powyższe życzenia dla maturzystów podsunął nam ChatGPT po wpisaniu komendy “życzenia dla maturzystów”. Z kolei na pytanie “czego życzyłbyś maturzystom?” odpowiedział: 

Jako sztuczna inteligencja, nie mam zdolności do życzenia lub wyrażania pragnień w kontekście ludzkich doświadczeń. 

ChatGPT jest zaawansowanym modelem językowym, z działaniem którego każdy mógł się w ostatnim czasie zapoznać. Dzięki przetworzeniu ogromnej ilości danych aplikacja w czasie rzeczywistym jest zdolna odpowiadać na nasze pytania w sposób spójny i logiczny. Co więcej ChatGPT uczy się na bieżąco nowych słów i zwrotów, a także koryguje błędne odpowiedzi, gdy piszący z chatem zwróci na nie uwagę. Choć ChatGPT nierzadko nie jest najlepszym źródłem informacji posłużył już uczniom do odrabiania prac domowych czy studentom do pisania esejów. ChatGPT, jako całkiem sprawne narzędzie do generowania tekstów, jest tylko jednym z przykładów rozwiązań sztucznej inteligencji i to wcale nie najbardziej zaawansowanym technologicznie. 

Każda kolejna rewolucja przemysłowa – związana z wynalezieniem maszyny parowej, rozpowszechnieniem elektryfikacji i wreszcie automatyzacją i komputeryzacją produkcji – rodziła nowe szanse, ale wymuszała też na ludziach dostosowanie się do zmieniającej się rzeczywistości. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej sztuczna inteligencja budzi skrajne emocje: od zachwytu do obaw.  Obecnie SI ma zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności – handlu, transporcie, rolnictwie, górnictwie czy opiece zdrowotnej. W tej ostatniej pomaga m.in. w wykrywaniu pacjentów wysokiego ryzyka, przewidywaniu zachorowalności i zwiększaniu dokładności leczenia.  

Gdy pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, fascynacja miesza się z lękiem. W kontekście SI ludzie zaczęli bać się utraty pracy. Na czarnej liście (jednej z wielu) znaleźli się np. tłumacze, telemarketerzy, spedytorzy, geodeci, recepcjoniści czy urzędnicy. Z kolei zawody wymagające oprócz wiedzy także wrażliwości czy empatii, jak nauczyciel czy pielęgniarka albo właściwej tylko człowiekowi kreatywności (np. grafik), jeszcze przez jakiś czas nie zostaną zastąpione przez istniejące aplikacje. Trzeba podkreślić, że są to wyłącznie przewidywania. Dodatkowo na pocieszenie można dodać, że rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do powstawania nowych zawodów, o których nie mamy jeszcze pojęcia. 

Nie zapominajmy, że sztuczna inteligencja stworzona jest przede wszystkim po to, żeby pomagać ludziom, usprawniać prace i przyspieszyć rozwój naszego świata. Nie należy do obcej cywilizacji, która chce nas zniszczyć. Z resztą obecne rozwiązania nie pozwalają SI na przejęcie kontroli nad jakimkolwiek odcinkiem naszej rzeczywistości, o ile nie zdecyduje o tym człowiek.  

Aby lepiej zrozumieć sztuczną inteligencję, najlepiej pracować w branży IT. Studiuj informatykę w Akademii Tarnowskiej i zacznij implementować przyszłość 😊  

*Ten tekst został napisany przez człowieka.  – Być może za kilka lat, pod artykułami w Internecie, będziemy umieszczać taką informację 😉 

Wróć do góry