Czas egzaminów maturalnych za nami. Jak co roku był sprawdzianem nie tylko wiedzy, ale również wytrzymałości psychicznej. Stres związany z maturą? – to nic. Sesja na studiach – to dopiero wyzwanie! – mówią jedni. Szukanie pracy przysparza więcej nerwów! – tłumaczą inni. Takie głosy z pewnością nie pomagają. Bo dla części młodych ludzi to właśnie matura jest obecnie najważniejszym problemem. Zastanawianie się nad tym, co może być gorsze, z pewnością nie pomaga. 

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie te spocone dłonie 

A dodatkowo suchość w ustach, przyspieszone tętno, drżenie rąk – czyli najczęściej występujące objawy stresu. W dalszej kolejności pojawiają się bóle mięśniowe, zaburzenia koncentracji i pamięci. O ile eustres – krótkotrwały stres – może pobudzić nas do działania, o tyle ten o dużym natężeniu (dystres) niejednego paraliżuje. Niedający się zwalczyć stres prowadzi do katastrofalnych skutków zdrowotnych, dlatego, jeśli po napisaniu matur nadal przez dłuższy czas odczuwacie napięcie, warto zastanowić się nad wizytą u psychologa, który pomoże wrócić do równowagi. 

Zanim jednak wylądujemy w gabinecie, warto wypróbować naturalne i darmowe sposoby na odprężenie.

Na stres z pewnością pomaga aktywność fizyczna. Nie ma potrzeba biegania długodystansowego czy podnoszenia ciężarówek; wystarczy spacer z rodziną, przyjaciółmi czy psem. Z resztą samo przebywanie z bliskimi lub pupilami wpływa pozytywnie na samopoczucie. Słuchanie ulubionej muzyki, czytanie, oglądanie seriali, oddawanie się hobby – słowem wszystko, co odciąga nasz mózg od myślenia o problemach, znajdzie swoje zastosowanie w walce o zwycięstwo nad stresem.

Lubimy poznawać innych, może najpierw poznajmy samych siebie 

Sytuacje krytyczne, podczas których wychodzimy ze strefy komfortu, sprzyjają obserwacjom naszego zachowywania. Wyciągamy wnioski dotyczące przyszłego podejmowania decyzji, zabezpieczania się przed zagrożeniami. Uczymy się działać w warunkach wojny tak, aby nasza psychika wychodziła bez szwanku z pola walki. Nasze życie nie składa się jednak wyłącznie z trudnych chwil.  

Moda na zdrowy styl życia nie przemija. Media społecznościowe bombardują nas pozytywnymi wzorcami. Wielu celebrytów, influencerów dzieli się wskazówkami dotyczącymi diety czy planów treningowych. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mają kluczowe znaczenie także dla zdrowia psychicznego, nie zabezpieczają nas jednak przed wszystkimi zagrożeniami. Dlatego też przy okazji monitorowania wagi, przyrostu masy mięśniowej dobrze jest zastanawiać się nad tym, co służy naszemu komfortowi psychicznemu, a co wpływa negatywnie na samopoczucie. Nie bójmy się poznawać siebie! 

Jedyny na świecie, podobny do wszystkich 

Poznajemy kobietę. Mieszka w Polsce, małym miasteczku. Od jej narodzin minęło 11 222 dni. W tym czasie nawiązała relacje z 345 ludźmi, a bezpośredni kontakt miała z 2797. Jest absolwentką technikum gastronomicznego i lokalnej uczelni. Obejrzała 102 filmy i 23 seriale, przeczytała 34 książki. Przeszła 41 infekcji, pochowała matkę, która zmarła na raka… Czynników, jakie ukształtowały tę konkretną osobę, są tysiące.  

Obecnie na Ziemi żyjemy z ponad 8 miliardami homo sapiens. I choć nie znajdziemy dwóch takich samych osób, wiele nas łączy. Ludzie nauki od zarania dziejów szukają wspólnych cech fizycznych i psychicznych naszego gatunku. Dzięki ich dociekaniom, choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto jest czytelnikiem tego artykułu, możemy napisać, że prawdopodobnie uważa życie innych ludzi za bardziej interesujące niż swoje czy często podejmuje decyzje pod wpływem emocji. Z takich i podobnych zdobyczy współczesnej psychologii korzystają zarówno ci, którzy ratują zdrowie psychiczne, jak i marketingowcy czy piszący…. horoskopy. 

W jaki sposób poznać drugiego człowieka, wiedząc, że każdy jest inny, a z drugiej strony niektóre ludzkie reakcje i zachowania da się przewidzieć lub wytłumaczyć w odniesieniu do większej populacji? Jedną z dziedzin nauki, która daje takie narzędzia, jest właśnie psychologia. Pozwala nie tylko zrozumieć innych, ale również pomagać w wychodzeniu z kryzysów psychicznych.  

Jeśli uwielbiacie uczyć się ludzi, a dodatkowo chcielibyście im pomagać, zapraszamy do studiowania psychologii w Akademii Tarnowskiej 🙂 

Wróć do góry